Jdi na obsah Jdi na menu
 


TART

 Vážení přátelé, 

 

dovoluji si vám oznámit, že od 1.9.2013 vzniká TART region Doupov.

Zájemci, kteří by chtěli v tomto regionu pracovat, se mohou přihlásit na tel: 725 332 656 nebo Paty.4@seznam.cz

To co napíšu pobouří spoustu mladých pejskařů ale vzpomínám na časy třeba před 40 lety kdy psi kteří měli spolehlivé obrany, vášnivé aporty ale nenechali se pohladit od cizích lidí,by dneska nebyli označeni jako sporťáci. Po založení ZKO Verušičky mám radost, že dost začínajících kynologů převzalo moje názory. Většina z nich již má složeny zkoušky BH,IPO,NZŘ ale vedou psy k tomu aby byly vychováni pro to, pro co byli vyšlechtěni, tedy pro ochranu psovoda, stád a majetku.

Máme zde boxera, který kouše na opravdu špičkové úrovni ale nevyštěkává a nepouští, dále máme dobrmanku ktera se připravuje na dvojku šampionku a také skládá zkoušky Tartu. Pracujeme se stafordem s křížencema, převážně s NO a věřte mi, že i psi kteří skládají IPO se dají naučit neúplatnosti a tvrdých obran na ringo.

Tímto chci říct, že úvahy o tom, jak jsme si zkazili povahy u psů všech plemen jsou pro mě nehorázná hloupost. Je pravdou, že semtam vylítne pes, který je nepoužitelný třeba na vrcholové obrany ale určitě má jiné schopnosti. Můj názor je takový, že psi se nám moc nezměnili ale trend výcviku je zcela jiný. Je smutné, že pes který v IPU nebo v NZŘ předvede první tvrdý nekompromisní zákus ale neodpouští ,má 0 na obraně pro povahu.

Přátelé mozek mi to nebere. Párkrát jsme s našimi členy vyrazili na závody, někomu se zadařilo, někomu ne ale v naší partě nemáme žádného mistra světa s nosem nahoru a úspěch jednotlivce slavíme všichni bez závisti a ješitnosti. Jsem hrdý na to, že mezi přáteli, našim členům říkají Patygang. Ještě by mě zajímalo kolik psů s bonitačním kodem na konci 1/p ,by bylo schopno udělat obranářskou zkoušku podle Tartu 3. Mrzí mě, že pes,který může projevit mimořádné obranářské schopnosti v Tartu, které musí mít, není po této zkoušce uznán do chovu.

Jiří Patak   Albeřice